Ana içeriğe atla

bosanma temyiz-temyiz süresi

Taraflar kararın tebliğinden itibaraen 15 gün içinde temyize başvurmaları gerekmektedir.Karar tebliğ edilmeden temyiz hakkından fergat hüküm ifade etmez.Fakat tebligden sonra feragat mümkündür.

konu ile ilgili diger makaleler için tıklayınız.

makale içerik bilgileri:anlaşmalı boşanma temyiz,boşanma temyiz,boşanma temyiz süresi

Yorumlar

 1. merhaba boşandıgım eşim mahkemnin boşanma teblig kararını almayıp beni sürekli oyalıyor hep başa dönüyorum boşanma kagıdımı kalem de eski eşime teblig edemedigi için benden adres istiyor ama hep aynı adrese gidib geliyor gönderiler ama sonuç yok ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 2. merhaba boşandıgım eşim mahkemnin boşanma teblig kararını almayıp beni sürekli oyalıyor hep başa dönüyorum boşanma kagıdımı kalem de eski eşime teblig edemedigi için benden adres istiyor ama hep aynı adrese gidib geliyor gönderiler ama sonuç yok ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 3. merhaba mahkemeden boşanma kararı çıktıktan sonra eşim karara itiraz edip kararı temyize gönderdi.mahkemeyi kazanmış olmama rağmen nafaka ve tazminatlarımı alamadım.temyizden karar ne kadar sürede çıkar,bir daha temyize gönderme kararı söz konusumu?şimdiden teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 4. Merhaba ;
  Boşanma davası sonuçlandıktan sonra taraflardan birisi gelen kararı imza karşılığı almaz ise ne olur ? Boşanma iptal mi edilir?

  YanıtlaSil
 5. 09.06.2013 merhaba bosanma karari taninmasi icin avukatim 2 tebligat bosandigim eski esime gonderdi amaessim cevap vermiyor ne yapmaliyim

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Adım Mehmet 1986 Ankara doğumluyum.Aslen Kırşehirliyim.Lisans Eğitimimi Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine tamamladım.Şuan Ankara da Gelir İdaresi Başkanlığında çalışmaktayım.
İletişim: hukuk-sal@hotmail.com
Avukatınız varsa sorularını avukatınıza sormanız halinde daha kesin bilgi alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

BOŞANMA DAVASI NE ZAMAN KESİNLEŞİR

YORUM SINIRI DOLDUĞUNDAN ÖRNEK KARAR İSTEKLERİNİZİ VE SORULARINIZI FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK VE PAYLAŞARAK MESAJ YOLU İLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ...ekarar


Boşanma sonrasında (ilk derece mah karar verdikten sonra )aslında hukukken boşanmış sayılmazsınız.Boşanma kararınızın kesinleşmesi gerekir.Peki boşanma ne zaman kesinleşir?kararın taraflara tebliginden itibaren 15 gün içinde temyiz edilmezse karar kesinleşir.15 gün sonra sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan mahkeme boşanma kararını nüfus müdürlügüne bildirerek böylece nüfusa işlenmesi sağlanır.Bu işlem takribi 3 hafta sürer.Boşanan kadın boşanma kararından(kesinleşme) itibaren 300 gün içinde yediden evlenemez.Fakat hamile olmadıgını ispatlar yada dogum gerçekleşirse süre kalkar.
konu ile ilgili diger makaleler için tıklayınız.

Makale içerik bilgileri:boşanma sonrası, boşanma sonrası evlilik, boşanma sonrası evlilik(iddet) süresi

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER?

YORUM SINIRI DOLDUĞUNDAN ÖRNEK KARAR İSTEKLERİNİZİ VE SORULARINIZI FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENEREK VE PAYLAŞARAK MESAJ YOLU İLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ...


ekararÇekişmeli boşanma davaları genel olarak 3YIL GİBİ SÜRSEDE.dava açıldıgı günden bu boşanma davası 2-4 yılda biter demek hukuken mümkün olmadıgı gibi mantıksızdır.Ayrıca dava temyiz aşamasındaysa yine genel olarak 1-1,5 yıl sürmektedir.
Anlaşmalı boşanma durumundaysa taraflar başanmanın mali şartları, velayet konusunda anlaşmaları ve hakimin uygun bulması durumunda tek celsede sonuçlana bilmektedir.
Boşanma davalarını uzatan temel sebepleri velayet, mal rajiminin tasfiyesi ve boşanma sebeplerinin ispat edilememesidir.Hatta bir çok dava dilekçesinde gösterilen hususlar boşanma sebebi teşkil etmediğinden yada olaylar boşanma sebebi teşkil etse bile ileri sürülebileceği zamanın kaçırılması sonucu redd edilmektedir.

Konu ile ilgili diger makalelere yukarıdaki Aile Hukuku- Boşanma katagorisini takip ederek ulaşabilirsiniz.

makele içerik …

KİŞİLİK HAKKI

KİŞİLİK HAKLARI KORUNMASI VE AÇILABİLECEK DAVALAR
Kişilik hakkı kişinin toplum içindeki sayğınlığını vekişiliğini serbestçe geliştirmesini sağlayan haktır.Kişilik haklarının çerçevesini çizen 2 madde
MK MADDE 24.- Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hâkimden, saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir.

Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır.

BK MADDE 49-Şahsiyet hakkı hukuka aykırı bir şekilde tecavüze uğrayan kişi, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat namıyla bir miktar para ödenmesini dava edebilir.

Hakim, manevi tazminatın miktarını tayin ederken, tarafların sıfatını, işgal ettikleri makamı ve diğer sosyal ve ekonomik durumlarını da dikkate alır.

Hakim, bu tazminatın ödenmesi yerine, diğer bir tazmin sureti ikame veya ilave edebileceği gibi tecavüzü kınayan bir k…